Kalp kapakları ile ilgili ameliyatlar kapağın tamiri ya da kapağın değiştirilmesi olarak ikiye ayrılır.DSC08926

Kapak Tamiri

Kalp kapağındaki rahatsızlık henüz ilerlemeden erken dönemde doktora başvurmuş hastalarda kapağın tamir şansı daha yüksektir. Uygun vakalarda iyi bir kapak tamirinin kapak değişimine üstün olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Özellikle mitral kapak tamiri, ekibimizin uzmanlaştığı alanlardan birisidir. Kapak tamirleri hem açık hem de kapalı yöntemlerle (port akses ya da robotik cerrahi) yapılabilmektedir.

Kalp Kapağının Değiştirilmesi

Kalp kapak hastalığı ilerlemiş hastalarda kapağın yeni bir kapakla değiştirilmesi en uygun seçenektir. Bu konuda doktorunuz size ayrıntılı bir şekilde açıklamada bulunur ve yol gösterir. Kapağın değişmesi gerekiyorsa, kullanılabilecek iki tür kapak vardır; biyolojik kapak ve mekanik kapak. Biyolojik kapakların en büyük avantajı, ameliyat sonrasında kan sulandırıcı ilaçlara ihtiyaç duyulmamasıdır. Buna karşılık ortalama ömürleri 7 ila 10 yıl ile sınırlıdır. Mekanik kapaklar ise çok daha uzun ömürlüdürler. Ancak metalden yapılmış olduklarından, üzerlerinde pıhtı oluşmasını engelleyebilmek için hastanın yaşam boyunca kan sulandırıcı ilaç kullanması zorunludur.

Sizin için en uygun olan kapağı seçmeden önce birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Bunların başında; yaşınız, kapak hastalığınızın cinsi, kan sulandırıcı ilaçları kullanıp kullanamayacağınız, çocuk sahibi olup olmamak gibi istekleriniz sıralanabilir.

Kapak değişim ameliyatları da aynı şekilde açık ya da kapalı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

 

kapak